Abe Kobo

Savaş sonrası dönemin uluslarası tanınırlığı olan yenilikçi Japon yazarıdır. Tokyoda doğdu, babasının doktorluk yaptığı Mançuryada büyüdü. Yüksek tahsil için Japonyaya döndü. Gençlik yılları hastalıkla geçti. Tokyo İmparatorluk Üniversitesi tıp fakültesinden mezun olsada bu sahada hiç çalışmadı, tam zamanlı yazarlık yaptı.

1951’de “Duvar-S.Karmanın suçu” (Kabe-  Esu Karuma şi no hanzai) kitabı Akutagava Ödülü’nü aldı,  bu sıralarda oyun yazarı kariyerine başladı. 1962’de “Kumların kadını” (Suna no onna) isimli ödül kazanan romanını yazdı. “Kumların kadını”kitabı

Abe Kobo

Abe Kobo

yönetmen Teşigahara Hiroşi tarafından filmi çekildi ve 1964 de Cannes Film Festivalinde jüri ödülünü kazanarak uluslararası tanınırlık kazandı.

1959’da “Dördüncü buz devri” (Dai yon kanpyoki) adlı romanını yayınladı. Aynı yıl “Hayalet burada” (Yurei va koko ni iru) adlı oyunu Kişida Dram Ödülü’nü kazandı. 1973’de kendi tiyatro grubunu kurdu. Senaryo ve oyunları çeşitli ödüller kazandı. Bir başkasının yüzü (Tanin no kao – 1964),  Harap Harita (Moetsukita Çizu-1967),  Kutu adam (Hako otoko-1973), Gizli buluşma (Mikkai- 1977), Ark Sakura (Hakobune sakura maru-1984), Kanguru Defteri (Kangaru noto-1991) ve bir çok kitabı İngilizce ce diğer dillere tercüme edildi.

Abe’nin tarzı sürrealistik, fantastik olarak kabul edilir ve bilimkurgu tarzı anlatısı Japon nesrinde bir akım başlatmıştır. Abe’nin bakışı karamsar, anlatımları sıklıkla hastanelerde geçen distopiktir ve bu yönden Kafka’ya benzer.