Batının yeni manyaklığı : anne sütü

 

Batı ülkelerinde vücut geliştiriciler, kanser hastaları, fetişistler ve farklı diğer sebeplerle annelerden elde edilen sütleri online alışveriş sitelerinden ve sosyal medya gruplarından satın alıyorlar.

Bununla beraber Londra Queen Mary Üniversitesinde ki araştırmacılar bu sütlerin %93’de bakteri bulunduğunu belirtiyorlar. Ayrıca Hepatit B ve C, HIV ve Sifilis gibi hastalıklar bu sütlerde diğer insanlara geçebilme tehlikesine dikkat çekiyorlar.

Sıvı altın diye bahsedilen anne sütünü sağlık faydalarına inanan fetişistler ve fudiesler (gıda denemeyi hobi haline getirenler/ foodies) tarafından özellikle tercih ediliyor.

Uzmanlar anne sütünün kanser hastalarına faydadan daha çok zarar getirebileceğine dikkat çekiyorlar.

İslam dini açısından hadiseye baktığımızda belli kriterlerde iki yaşına kadar başkasının sütünü içmek süt akrabalığı oluşturuyor. Cumhuriyet dönemine kadar süt kardeşler aynı diğer kardeşler gibi süt kardeşliği nüfüs kayıtlarına işlenirek haram işlenmesinin kat’i olarak önüne geçilmesi sağlanırdı.Yine islama göre kendi çocuğunu bile en fazla 2,5 yaşa kadar emzirilmesine izin verilmiştir. Normal şartlarda haram olan kadın sütünü içmeye ancak islami manada güvenilir bir doktorun tedavi için tek ilacın bu olmasını belirtmesiyle cevaz veriliyor.