Gerçek hayat hikayesi yazmak

[adinserter block=”2″]

  • İlk önce hikayenin öznesi hayatta ise onunla konuşun. Gerçek hikaye hikayenin baş aktörüyle yapılan mülakattır, eğer imkanınız var ise. Elbette  bir mülakatla kitap olmaz. Siz hikaye ile alakalı başka şahıslarla da görüşmelisiniz. Hikayenin çemberinde yer alan insanlarla konuşun. Çoklu mülakatlar yapın. Bütün bu insanlar  hikayede bir ya da iki yerde geçseler bile yazıya derinlik ve detay kazandıracaklar ve bunlar eserinizi büyük bir hikaye haline getirecek.
  • Seçtiğiniz olay,konu,şahıs ile ilgili gazete arşivlerine bakın. Haberleri derleyin eğer basında bilgi varsa.
  • Elinizdeki bilgi, mülakat, araştırma ve fotoğraflardan çerçeve/taslak oluşturun.

[adinserter block=”4″]
[adinserter block=”2″]

  • En elverişlisi kronolojik bir şema çizmektir. Hikayenin parçalarını bu zaman sıralamasına göre yerleştirin. Bu hikayenin bu yolla yazılıp bitirileceği manasına gelmez. Sadece odaklanmasına ve olayların nasıl olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Eğer hikayeniz bir şahsın hayatıysa bunu valideynlerin hayatı,çocukluk, okul hayatı, gençlik, yetişkinlik, başarıları, ölümü(öldüyse) ve ardında bıraktıklarını sıralayın.
  • Başka bir taslak daha hazırlayın. Bu taslakda hikayede ne anlatmak istediğinizi sırasına göre yazın.Örneğin Neil Armstrongun hayatını anlatmak istiyorsanız kitabın en başına aya ilk ayak basışını belirtip ve onun orda söylediklerini yazabilirsiniz. Sonra doğumdan günümüze hayatını anlatırsınız.
  • Anlattığınız hikayeyi konuyu iyi bildiğine emin olduğunuz kişilere de okutturun. Bu önemlidir. Çünki farkedemediğiniz bir hata sizi sonradan sıkıntıya sokabilir.

 

 

Derlemedir.

[adinserter block=”4″]
[adinserter block=”3″]