Hummingbird-Google’ın yeni algoritması

hummingbird-sinekkusu

İngilizcede hummingbird kelimesi sinek kuşunun kanat çırparken insanın ağzı kapalıyken yaptığı hımırdanma sesine benzer ses çıkarmasından esinlenmiştir. Türkçede sinek kuşu denmesinin sebebide bir türünün (arı sinek kuşu – Mellisuga helenae) 1,8 gram ağırlığıyla dünyanın en küçük kuş türü olması ile ilgili olabilir mi düşünüyorum.

Sinek kuşu gerçekten ilginç bir kuş. Canlıların tamamı gibi onu da farklı kılan kendine has özellikleri var. Uçarken en hızlı metobolizmaya sahiptir ve kalp atışları dakikada 1260 a kadar yükselebilir. Özel bir havada asılı durma yeteneği vardır.

Gelelim konumuza Google geçtiğimiz aylarda 15. yaş gününü kutlaması arefesinde Hummingbird algoritmasını ortaya çıkardı. Yeni algoritma daha hızlı ve kusursuz arama sonuçları vermeyi hedefliyor. Algoritma semantik arama temelli ve  anahtar kelimelerdense kullanıcı odaklı olmayı hedefliyor. Hummingbird aramada her kelimeye daha fazla özen gösteriyor ve cümle, konuşma tarzı aramaları tekil anahtar kelimelerden daha fazla dikkate alıyor. Bir kaç anahtar kelime eşleşmesi ile bulunan herhangi bir sayfa değil de aramada kastedilen içerik ile arayıcıyı buluşturmak hedefleniyor. Kısacası Google daha komplike arama sorguları ile baş ederek  semantik aramada başarısını  arttırmak istiyor. Diğer taraftan ses ile yapılan aramalar göz önüne alındığında , yardım isteyenlerin  Google ile konuşma şeklinde iletişime geçecekleri bir sürece doğru ilerleniyor denebilir.

SEO açısından düşünüldüğünde temel işleyişin değişmeyeceğini söyleyebiliriz yani kaliteli, paylaşılabilir, bağlantı verilen içerikler önem taşımaya devam edecek. Sitelerin sosyal ağlardaki temsili ve sosyal ağlardaki değeri önemini arttıracak. İnsanların aradıkları sorgulara cevap verecek siteleri konumlandırmak gerekiyor yani niyet okumak, sorunları ve ihtiyaçları giderecek bir yapılanmaya gidilmeli. Ayrıca arama sorgularında ne arandığını ve aramaya cevap verip verilemediğinin önemi artıyor.