İki vazgeçilmez : Google ve WordPress

[adinserter block=”2″]

WordPress kullanıcıları hele bir de profesyonel maksatlarla kullanıyorlarsa çok aşık olmuşlardır. Eh Google’u söylemeye gerek yok. Artık Gogıllamak, bilmiyorsan gogıl amcaya/dedeye sor diye yeni yeni muasır kelime ve deyimler dilimize plesenk oldu. Kısaca tereyağla bal nasıl ayrılmaz ilişki oluşturuyorsa bu ikili arasında o kadar yakın ilişkiler mevcut.

beraber-iyiyiz

Bu girizgahtan sonra asıl amacımıza dönelim. Şimdi WordPress sitenizde kullanmak için harika Google’la ilgili eklentiler tanıtacağım. Bazılarını kullanıyor olmanız zaten şaşırtıcı değil. Hadi hep beraber inceleyelim:

 1. Google Adsense: Bu eklenti ile rahatlıkla “Google adsense” reklamlarına yer sağlarsınız. Köşeleri, renk öğeleri gibi düzenlemelerle reklamlarınızın görünümlerinde ayarlamalar yapabilirsiniz.
 2. Google App Engine for WordPress: Google’ın WordPress için direkt kendisinin yazdığı iki eklentiden biridir. App engine PHP çalıştırma entegrasyonu sağlamak içindir. Google Cloud Storage’ yükleme ve e-posta gibi  App Engine altyapısı özelliklerini kullanmak için WordPress çekirdek işlevselliğini geçersiz kılar.
 3. Google Apps Login: Bu eklentiyi kullanarak sitenize kullanıcıların mevcut google hesaplarını kullanarak girmesini sağlayabilirsiniz. Eklenti OAuth2 (google tarafından tavsiye edilen) kimlik doğrulaması kullanır. Eklenti yazarı diğer eklentilerle olan olası uyuşmazlıkları listelemiş. Kullanmadan önce gözatmakta fayda var.
 4. Google Authorship: Google yazarlık doğrulaması almayı kolaylaştırır. Yazılarınızı ve sayfalarınızı Google Plus profiliniz ve Google Plus sayfalarınızla birbirine bağlar. Tek ve çoklu yazarı destekler. Eski arşiv yazılarınızı Google yazarlık doğrulamanıza yardım eder. Buna benzer birçok ilave özelliği mevcut. Seo açısından da yararı büyük bir eklenti.
 5. Google Calendar: Bu eklenti Google Takvimini sitenize getirir ve olayları ızgara bişiminde listeler. İster sayfada, yazıda ya da bileşenlerde kullanabilirsiniz.
 6. Google Doc Embedder: Google Doküman ekleyici. Bu eklenti ile PDF, Microsoft Word dökümanları, PowerPoint dökümanları, Apple sayfaları, Adobe PSD’leri ve Google Doc Viewer’in kullandığı dosya tiplerini Flash ve PDF eklentileri gerekmeden sitenizin sayfa ve yazılarına yerleştirebilirsiniz, gömebilirsiniz.
  [adinserter block=”4″]
  [adinserter block=”2″]
 7. Google Drive Media Integration: Bu eklenti ile WordPress siteniz ile Google Drive arasında entegrasyon yapabilirisiniz. WordPress sitenizden Google Drive dosyalarınızı yönetebilir, sitenize ekleyebilir, wordpress’ten Google Drive dosya gönderebilirsiniz.
 8. Google Fonts: Google Fonts eklentisi ile 600 fontu temanıza ekleyebilir, sitenizin yazı karakterlerini değiştirebilirsiniz. Eklentinin güzel yönlerinden biri WordPress Customizer’le entegre olması, böylelikle değişiklikleri kaydetmeden önce öngörünümüne bakabiliyorsunuz.
 9. Google Forms: (eklenti sürüm olarak eski, son sürüm WP’lerde çalışıp çalışmadığı denenmedi.) Bu eklenti ile Google Formları sitenizde kısakodla yayınlayabiliyorsunuz. Google formları ile sınavlar, anketler, planlama etkinlikleri vb. birçok şey yapabilirsiniz.
 10. Google Hangout Notifications: Sayfa veya yazılarda Google+ etkinlikleri , Google+Hangout etkinliklerini oluşturur. Birçok özelleştirme özelliği mevcuttur. Eğer zaten Hangout kullanıcısı iseniz size uyacaktır.
 11. Google Map:Sitenize google haritaları eklemek için bir çok WordPress eklentisi mevcut. Bu tür eklentiyle mesala bir etkinliğin adresini, şirketinizin adresini belirtmek gibi aklınıza gelebilecek alanlarda google haritalar işe yarıyor. En çok indirilme sırasıyla ilk dört eklenti : Wp Google Maps, CP Google Maps, Wp Google Map Plugin, Google Maps Builder.
 12. Google Picasa Viewer: Picasa Web albümlerinizi WordPress sitede göstermenize yarıyor. Albümleriniz kısa kodlarla veya bileşenlerde gösterebilirsiniz.
 13. Google Adsense: (Eski adı ile Google Adsense) Yukarda Google’ın kendi yazdığı iki eklentiden birinden bahsettik. Sitenize farklı şekillerde adsense reklamı eklemenizi sağlar.
 14. Google Sitemap: Siteniz için site haritası oluşturma eklentisi. Şimdiye kadar 17 milyona yakın indirilmiş oldukça tanınan bir eklentidir.  Oluşturduğunuz site haritası elbette diğer arama motorları için de geçerli. Ayrıca “Google Sitemap by BestWebSoft” eklentisini de inceleyebilirsiniz.
 15. Google Language Translator: Bu eklenti ile sitenize otomatik Google çeviri özelliğini kısakod ile ekleyebilirsiniz. Google markasını ister gösterin ister gizleyin.

WordPress’te eklenti bitmez 🙂 . Benden şimdilik bu kadar.

Eklentiler biri hariç diğerleri wordpress 4 versiyonu için. Farklı sürümlerde. Eklenti versiyonu eski bile olsa çalışabilmektedir. Bununla beraber ufak bir risk mevcuttur. Bu da kullanıcının kendi kararıdır. Her zaman sitenizin yedeğini alarak denemeler yapmak riskinizi sıfırlar.

[adinserter block=”4″]
[adinserter block=”3″]