Jeotermal enerji hakkında 10 gerçek

Jeotermal enerji güç istasyonu

Jeotermal doğa ile dost enerji kaynağıdır. Bilmeniz gereken seçtiğimiz ON gerçeği altta sıraladık.

  1. Evler ve binalar için kesintisiz ısı kaynağıdır. Yeraltında kayalar tarafından ısınan jeotermal su yeraltından döşenen izolasyonlu borular ile binalara ulaştırılır. Bu kapalı bir döngü sistemidir, kullanılan su tekrar ısınmanın olduğu yere döner. Bunun için kurulacak sistemle güvenli ve zararsız bir ısıtma elde edilmiş olur.
  2. Geotermal enerji Birleşik Krallıkta Roma döneminden beri banyolarda ve diğer yerlerde kullanılmıştır. Southampton şehir konseyi 1986 yılından beri jeotermal güç istasyonu yönetmektedir. Bu istasyon belediye binası, AVM, yüzme merkezi, 300 daire, Southampton limanı otellerini ısıtmaktadır. Yine İngiltere’de çeşitli yerleşim birimlerinde kullanılmaktadır. Jeotermal enerji ülkemizde de ısıtmada kullanılmaktadır.
  3. Jeotermal kaynaklar sadece ısıtma için değil elektrik enerjisi üretmek içinde kullanılabilmektedir. Jeotermal  enerji santralleri aracılığı ile sıcak su kaynağından elektrik enerjisi gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır. Konuyla ilgili ülkemizde de çalışmalar mevcuttur. Enerji santralinin nasıl çalıştığını aşağıdaki videoyu seyrederek inceleyebilirsiniz.
  4. Jeotermal enerji doğa dostudur. En az çevresel etki yapar.
  5. Avrupa’nın en önemli enerji kaynaklarından biridir. Avrupa’da 3731 şehirde 4174 ilçede jeotermal ısıtma kullanılmaktadır. Gelecekte Avrupanın %25’inin bu enerjiden faydalanması hedeflenmektedir.
  6. Esnek yenilenebilir enerjidir. Isıtma maksatlı olarak jeotermal kaynaklar alan ve mahalli(ilçe, kasaba vb.) ısıtma, spa ve yüzme havuzu ısıtma, sera ve toprak ısıtma, su ürünleri yetiştiriciliği, gölet ısıtma, tarım, sanayi ısıtma, kar eritme gibi uygulamalarda kullanılabilir. Kullanım alanları hızla artmaktadır.
  7. Soğutma fonsiyonu vardır. Şaşırtıcı değil mi? Isıtma gibi gibi soğutmada kullanılabilir.
  8. Jeotermal enerji ekonomiktir. Fosil yakıtlar ve doğalgaz genel olarak mekanların ısıtılması için kullanılır. Bu tip yakıtlar fiyat dalgalanmaları yaşarlar. Jeotermal kaynaklar çıktıkları yerde kullanılabilirler, taşınma ve işleme masrafları yoktur.
  9. Hızlı büyüyen bir endüstridir. 2020’de endüstrinin 46 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.
  10. Jeotermal Isı Pompası Sistemleri genelde üreticileri tarafından 25 yıl garanti verilmektedir. Yer altı döngüleri için 50 yılın üstünde kullanım ömrü verilmektedir.