Kahve dükkanlarını potansiyel müşterilere cazibedar hale getirme yolları

Kahve dükkanı direkt olarak insanlara yönelik bir iştir. İnsanların hem  fiziki yönden hemde psikolojik yönlerine hitap eder. İnsanları bu mekanlara çeken açlık, susuzluk veya rahatlık hissi olsada psikolojik olarak stresten kaçma, yeni insanlar tanıma, arkadaşları ile beraber vakit geçirme, dükkanı işletenlerle etkileşim gibi arayışlarda insanları buraya çeker. Ayrıca iş görüşmeleri, ticari ilişkilerin gerçekleştirildiği ortamlardır.

Buraları işletenlerin yapması ve yapmaması gerekenlerden bazıları şunlardır:

 1. Potansiyel müşterilerin koku duyularına hitap edin: Kahve dükkanlarından dışarı yayılan kahve kokusu insanları mekanınıza çekecektir. Mis gib kahve kokusu kahve içme isteği uyandıracaktır. Bunun için kahve kokusunu dışarı verecek ekipmanlar veya yollar bulmanız gerekir.
 2. Dükkanınıza girmeyi düşünen müşterilere doğrudan bakmayın: Bu dükkanınıza girmeyi düşünen potansiyel müşterileri rahatsız edebilecek bir davranıştır. Bırakın müşteri ilk kendisi sizinle temas kursun ve ilk temas isteği karşıdan gelsin. Elbette müşteriyi girişten itibaren dolaylı olarak gözlemleyerek gereken zamanda yardımcı olun. Dolaylı gözlemlemede stratejik olarak yerleştirilmiş aynalar size yardımcı olabilir.
 3. Kahve dükkanızı insanlı hale getirin: İnsanlar müşterisi olmayan yerlere girmeyi sevmezler. Dükkanınızı insanlı hale getirmek için arkadaş, akraba gibi insanları ağırlayarak ve müsait personelinizi ön taraflarda oturtarak mekanınızı insanlı hale getirin. Ayrıca tedarikçilerinizi, komşu esnafınızı misafir ederekte bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yatırımınızın uygunluğuna göre “kalabalık” gösterecek müşteri kiralayabilirsiniz. Bu reel olarak yapılan bir uygulamadır.
 4. Kapalı kapı veya kalabalık giriş gibi engelleyicilerden kaçının: Doşarda hava soğuk veya sıcak olabilir veya toz, sinekler gibi etkenlerden dolayı kapıları kapatıyor olabilirsiniz. Kapalı kapılar soğuk bir mesafe oluşturacaktır ve  müşterinin sizinle temasını ve dolayısıyla girip girmeme kararını etkiliyecektir. Eğer gerekli bir durum varsa hava perdeleri kullanın.
 5. Görsel ve ses olarak dolu bir atmosfer oluşturun: Çok sessiz ortamlarda insanlar gözlerin üzerinde olduğunu düşünür. Hatta şuur altında kafasından geçenlerin başkaları tarafından anlaşılabileceği hissi oluşur. Bu sebeplerden çok sessiz ortamlar insanları çekmez (istisna elbette olabilir). Bunu şu şekilde ayarlayabilirsiniz: Mekan sakinken müzik, televizyonda bir klip ile ortamı sessizlikten kurtarabilirsiniz. Diğer taraftan insanların birbirlerini duymasını engellemeyecek bir ses düzeyi önemlidir.
 6. Mekanı elde değmemiş ve işyerine benzer hale getirmeyin, tutmayın: Burada el değmemişlikten kasıt mekanın insanlarda beraber yaşadığı hissini ortadan kaldıracak bir orjinallik veya kafe dün açılmışta daha yeni faaliyete geçmiş safiyet görüntüsünden kurtarmaktır. Mekanınız daha evsel olsun. Masalara dergiler, gazeteler koyun, çalışanlarınızın resimlerini duvarlara asın, uygun yerlere bir demet çiçek koyun, en çok görülen alanları yeşillendirin. Ayrıca mekanınızın bulunduğu lokasyona göre kitaplık kurabilir, müşterilerinizle kitap barter yapabilirsiniz.
 7. Müşteri ve işletme iletişimi: Müşteriler yeni geldikleri bir mekanda kasanın yeri nerede, tuvalet, mescit nerede bilemeyebilirler. Örneğin tuvlatin yerini sormak birçok insan için sıkıcı bir durumdur. Bu sebeple bu tür yerlere yönlendiren levhalar ve bulundukları yerlere yazılar koyun. Masalarda menüler bulunsun.
 8. Tiyatral yapı oluşturun: Barista (kahve hazırlayıcı ve sunucusu) özellikle neşeli animasyonları, tam otomatik bir kahve makinasının çalışması, ortama renk katan bir süs havuzu gibi. Dükkanın stratejik konumlarına yerleştireceğiniz bu öğeleri vurgulayıcı spot ışıkları ile aydınlatabilirsiniz. Bu ve benzeri tiyatral öğeler müşteriyi farklı boyuta taşıyacak ve sizinle iletişime geçmesini kolaylaştıracaktır.
 9. İkramlarınızın isimlerini sadece siz anlamayın: Bazı mekanlara gittiğinizde önünüze gelen menüde, veya garsonun sıraladıklarını hiçbirini anlamazsınız. Çünki ikramlarına tamamen kendi buldukları ve sizin karşılıklarını anlayamıyacağınız isimler vermişlerdir. Bu yeni müşterileri oldukça sıkacak bir durumdur. Menünüzün önemli bir adeti standart bilinen isimlerle olsun size özel  ürün içeriklerine de içerik açıklaması yazabilirsiniz.

KAHVE DÜKKANI İŞLETMECİLİĞİNDE DİĞER GÖZ ÖNÜNE ALINACAK HUSUSLAR:

 1. Ürün çeşitliliği: Bu işe yeni girenler geniş çeşitlilik ve yoğun ürün teklifinin rekabet avantajı sağlayacağını düşünürler. Müşteri aslında baistçe ya açtır ya da susamıştır veya her ikisidir. Geniş çeşit sunmak müşteriyi bunaltabilecektir. Yani gerekli kategorileri, ancak sınırlı ve stratejik teklifler ile sınırlandırın (mesela üç aroma, üç boy, üçer yiyecek ve içecek gibi). Fazla çeşit yönetim ve tedarik zorluğu gibi sorunlar çıkaracaktır. Kısaca özgün olabilirsiniz ama karışık olmayın. Simple is the best.
 2. Çoklu satışları arttırın: Dükkanınıza müşteri belki sadece kahve içmeye gelmiştir fakat bu onların başka birşey satın almayacakları anlamına gelmez. Kahve yanında güzel gidecek muffinler, kurabiyeler veya kekler sunabilirsiniz. Ayrıca soğuk içecekler, soğuk veya sıcak gıdalar çoklu satışları arttırabilir.
 3. Kar marjları: Fiyatlar müşterilerin kabul edeceği oranlarda olmalıdır, sizin muhasebesel hesaplarınıza dayanmamalıdır. Müşteriler ürün fiyatlarınızı görmeli ve bu fiyatlar bulunduğunuz pazara uygun olmalıdır.
 4. Gişe servisi: Gişe servisine ingilizce Counter service denir. Aynen McDonals’larda olduğu gibi müşteri siparişini verir, kendisine sipariş numarası verilir ve sipariş hazır olduğunda siparişi teslim edilir. Bu müşteri açısından da iyidir, işletmeci açısından da.
 5. Hazır ürün: Özel yapım ürün çeşitlerinde müşterinin önceden ne isteyeceğini bildiği varsayılır. Aslında durum böyle değildir ve müşteri sizin uzmanlığınıza ve yönlendirmenize ihtiyaç duyarlar. Kahve dükkanlarında özel yiyecek üretimi yoğun zamanlarda başedilmesi zordur. Yiyecekleri sabir menüler halinde içecekleri özel sipariş hazırlama sizi rahatlatacaktır.
 6. Paket servis: Müşteriler tek kahve ile rahat koltuklar, ücretsiz Wİ-Fİ, ev türü eğlence öğeleri ile mekanınız konforunda uzun zamanlar geçirebilirler. Kimi karlı işletmeler daha az konforlu sandalyeler, banklara sahip olsalarda iş yapabilirler ve müşteriler tarafından da sevilebilirler. Elbette bunda lokasyonun kültürel durumu, yoğunluk durumu gibi faktörleri göz önüna alarak hareket etmek gerekir. Eğer hizmet verdiğiniz yer (iş merkezleri, şehir merkezi, yol üstü) gibi bir lokasyonda ise al-götür veya paket servis size daha az meşguliyetle daha çok  para kazandırabilecektir. Sonuçta al-götür müşteri mekanda oturan müşteri ile aynı ücreti ödemektedir.
 7. Ön tarafta bulunun: Kahve dükkanı işletmeciliğinde başka bir çok iş türüne kıyasla işleetmecinin müşteri ile direkt irtibatını gerektirir. Sizin dikkatiniz işin düzgün yürümesi açısından gereklidir. Müşteriler sizin ilginizi bekler, elemanlarınız siz aktif olarak işin içinde bulunduğunuzda daha canlı çalışacaklardır. Ayrıca müşterilerinizle direkt temas halinde bulunun, onlarla ilgilenin, siparişlerini alın ve bazen siparişlerini siz götürün. Kıdemli müşteriler ile yakın ilişkiler geliştirin.
 8. Lokasyon: Kahve dükkanları yüksek insan trafiğinin olduğu yerde fazla müşteri çeker savı her zaman geçerli değildir. Kahve içmek işi keyif işidir ve vakti olmayan meşgul insanların olduğu bir lokasyonda istediğiniz hacimde iş yapamayabilirsiniz.
 9. Mekan boyutu: Kahve dükkanları restaurantlarla karşılaştırıldığına müşteri başı para harcama oranı düşüktür. Afaki bir örnekle desek iki saat kahve dükkanında oturan müşteri 10 tl harcarken restaurantta iki saat oturan müşteri 50 tl harcamaktadır. Aynı mekanı kullanmalarına rağmen kişi başı harcama oranı kahve dükkanlarında düşüktür. Bu sebeple kafe dükkanlarının geniş olması işletmeciye yarar getirmeyebilir. Bu nedenle, ürün fiyatı (makul denge gözetilerek)+ürün çeşitleri+kira gideri (lokasyon seçimi) dengesinin iyi ayarlanması gerekmektedir.