fbpx

Kahve tadımı notları

KonularKahve tadımı notları
AdminSC Moderatör 2 sene önce oluşturuldu

İlk defa French Press’de  demlenmiş içtiğim kahve Ethiopia Tomoca Roasted Coffee Beans markalı  bir karışım kahveydi.  Daha acemi demleyici olarak hazırlayıp içtiğimde, Türk kahvesi, envai çeşid hazır karışımlar, instant kahve türlerini yıllarca tüketip kahveseverim diye laflar ederken bir anda yaa  arkidiş ben bugüne kadar kahve içmemişim dedirtti. Zaten hemen peşinden kahve gezegenine hızlı, sert bir giriş yaptım.

Kahvenin sıradan olmadığını  bir Türk olarak bilsekte detay açısından bu kadar inceliğe sahip olduğunu birçoğumuzun fark etmediğini ben fark ettikten sonra fark ettim. Şimdi hangi çekirdekten hazırlanmış, çekirdek boyutu neymiş, nasıl kavrulmuş, nasıl saklanmış, hangi yöntemle demlenmiş,  kavrulalı ne kadar olmuş, nasıl çekilmiş, veya hangi aparatla hazırlanmalı, nasıl saklamalı gibi birçok farklı detayın keyfini çıkarıyorum. Sınırsız merak ve tatma duygumu besleyecek zengin bir kaynak daha bulduğum içinde ayrıca mesudum.

  1. Etyopya kahvesini “çok kavrulmuş” olarak tattım. Aklımda kalan zengin bir aroma, gerçek kahve tadı oldu. Soğuk demleme yöntemi ile de bu kahveyi demledim ve beğendim.
  2. Brezilya Livas. Bu kahveyi ise Eminönünde Minas kahveye uğrayıp aldım. Dükkandaki arkadaşa hangi kahveyi tavsiye edersin dedim : “Livas” dedi. French Press için çekerek verdiler. Sonra internette gördüğüme göre başkalarına da aynı kahveyi tavsiye ediyorlarmış 🙂 Baymayan mutedil bir lezzeti var ve aromatik. Belki fındıksı bir tatta aldım diyebilirim. Aklımda yanlış kalmadıysa arabika ağırlıklı fakat robusta türü çekirdekle karıştırılmış. Net olarak tavsiye ederim.
  3. Guatemala ‘da yetişmiş çekirdeklerden kahve. Tchiboya uğrayınca bu sefer yiğitlik yaptım ve sormadan çek french press’lik olsun dedim. İlk içtiğimde hoşuma gitmedi. Baharat aromalı kahve diye bir kahve çeşidi okuduklarımdan hatırlıyordum aslında. Zaten bu kahve baharatlı bir aromaya sahip olmakla tanınıyormuş.
    Hemen pes eden biri olmadığım için birkaç defa daha demleyip içtim farklı günlerde. Çabukça alıştık birbirimize 🙂 Nacizane ukala tavsiyem şu olacak ki,  farklı herhangi bir gıdayı ilk defa denediğinizde kötü puan verip kenara atmayın. Alışık olmadığınız bir tadı yadırgamak elbette normal. Hoş zaten baharat tadı dediysek kimyon tadı falan gelmiyor. Baharatımsı bir tat, benim aklıma ilk yenibaharı getirdi. Özel bir lezzet olduğunu düşünüyorum, denemelisiniz.
  4. Tchibo’ya yakın bir yerde alışverişe giden bizim hanımdan iki çeşit orta kavrulmuş kahve almasını istedim. Aldıklarında biri “wiener melange” diye tabir edilen, Arabika türü Kenya ve Brezilya kahvelerinin karışımıydı.  Bu kahvede beş dakika demleme süresi kuralına dikkat etmek gerekiyor. Yoksa hoş olmayan bir koku geliyor, ayrıca bardağa konduktan bir dakika sonra tadı güzelleşiyor. Hoş bir karışım. Sabahları aç karna içerken daha çok beğendim. İkinci kahvemiz ise Tanzanya kahvesiydi;
  5. Evet, Tanzanya kahvesi. Ağızda tatlımsı bir aroma bırakıyor. Doyurucu, tatminkar bir lezzet ve aroma. Sert olmazsada yumuşakların içinde sert bir tat. Ara ara meyvemsi tatlar aldığımı düşünüyorum 🙂
  6. Kolombiya çekirdeklerinde çekilmiş kahve. Ne zamandır merak ediyordum. Şu an deneme aşamasında, 70-100 gram kadar tüketeyim bir kanaat oluşur.  İlk intibam çok güzel kokuyor, tadı zengin, lezzeti doyurucu.
  7. Kenya kahvesi : İlk demlediğimde bir yemek kaşığı koydum bir bardak için, fakat çok yavan oldu. Bu ne yaa moduna girip bir kenara koydum kahveyi. İlerleyen günlerde seyrettiğim bir videodan ilhamla şunu 1,5-2 yemek kaşığı kahve ile deneyim dedim. Evet miktar arttıkça kahvenin baya güzel tadı varmış dedirtti bana. İçimi yumuşak.
  8. Tchibo’dan Finca Nueva Linda kahvesi. Meksika’da Nueva Linda adını taşıyan bir kahve çiftliğinde üretilen kahve çekirdeğiymiş. French Press için yeni çektirdiğimiz kahveyi koklarken kokusu  bana çok belli belirsiz geldi. Yok  grip mi oldum falan diyecem ama diğer kahveler buram buram kokarken bunun öyle nerdeyse kokusuz hali bi garip geldi. Neyse demledik hemen iki bardak. Hüpp hüpp, hımm tadı fena değil. Yumuşak bir tat, kahve içtiğinizi hissediyorsunuz. Ambalajında nar dokunuşlu, baharlı yazıyordu galiba ilkbahardan bahsediyorlarmış çünki baharatın baharıysa kastedilen var ile yok arası diyebilirim . Üzerinde bahsedilen “nar dokunuşu”na evet var öyle birşeyler denebilir. Ben beğendim, sizde deneyin isterseniz.