fbpx

Maymun, muz, tuzak ve kapitalist sistem

KonularMaymun, muz, tuzak ve kapitalist sistem
AdminSC Moderatör 2 sene önce oluşturuldu

Kapitalist sistemin tuzağına düşenlerin hikayesi muz hırsı yüzünden elini tuzaktan kurtaramayan maymunların hikayesine benzer. Malesef halimiz ve hikayemiz maymundan daha acıklı. Biz o muz (para ve tüketim) için eski düzenimizi yıktık ve artık geri dönecek bir düzenimizde yok. Kapitalist sistemin dışına çıkarıp tekrar kendi kendine yeten özgür halimize dönemiyoruz. Eskiden efendiler, köleler ve halk vardı. Şimdi sadece köleler ve efendileri var. Efendiler bizi aslında  gerçekte bir değeri olmayan zincirle bağlıyorlar: banknot.

MAYMUNUN MUZ TUZAĞINA DÜŞMESİ:

Asya da maymun yakalamak için kullanılan bir çeşit tuzak varmış.
Bir Hindistan cevizi oyulur ve iple bir ağaca veya yerdeki bir kazığa bağlanır. Hindistan cevizinin altına ince bir yarık açılır ve oradan içine tatlı bir yiyecek mesela muz konur. Bu yarık sadece maymunun elini açıkken sokacağı kadar büyüklüktedir. Yumruk yaptığında elini dışarı çıkaramaz.

Maymun muzun kokusunu alır, yiyeceği yakalamak için elini içeri sokar, ama yiyecek elindeyken elini dışarı çıkarması olanaksızdır. Sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkmaz. Avcılar geldiğinde maymun çılgına döner, ama kaçamaz. Aslında bu maymunu tutsak eden hiçbir şey yoktur. Onu sadece, kendi bağımlılığının gücü
tutsak etmiştir. Yapması gereken tek şey, elini açıp muzu bırakmaktır. Ama zihninde açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki bu tuzaktan kurtulan maymun çok nadir görülür.

Bizleri de tuzağa düşüren ve orada kalmamıza neden olan şey, arzularımız ve zihnimizde onlara bağımlı oluşumuzdur. Yapmamız gereken; elimizi açıp bağımlı olduğumuz şeyleri serbest bırakmak ve dolayısıyla hür olmaktır!