Mücevher yapımında kullanılan 4 reçine türü

1)Polyester

Ayrıca fiberglas’da denir. Fiyat olarak düşük ve orta segmenttedir. Endüstride birçok sahada kullanılır. Kürleşme aralığı dakika ve saat dilimlerindedir. Güvenlik olarak tehlikeli olabilir. Kokusu zararlıdır. Kullanırken gaz maskesi giymelisiniz ve ortam havalanması iyi olmalıdır. Kürleştiğinde serttir. Parlak bir netice almak için kumlama ve cilalama (pasta cila)yapılabilir. Yüzey çizik çıkıyorsa tekrar cilalanabilir gerekir. Polyester yapılan parçalar daha büyük parça oluşturmak için birleştirilebilir. UV direnci düşüktür. Zamanla sararabilir. Kürleştiğinde çok sertleşir ve sert bir yüzeye düştüğünde kırılabilir.

2)Epoksi

Kürleşme  saatler ve günler aralığında olabilir. Bununla birlikte kalıptan çıkarma süresi kısa olabilir. Fiyat orta ve üst segmenttir.iyi havalandırma şartlarında güvenlidir. Ulaşması kolaydır. Çok amaçlı kullanıma uygundur. Cilalanamaz. Parlak bir sonuç almak için ilave reçine katman gereklidir ya da reçine kaplayıcı sprey kullanmalıdır.

3)Poliüretanlar

Kürleşme dakika ve saatler aralığındadır. Fiyat olarak orta ve üst segmenttir. Parlaklık arttırma  maliyetleri yüksek olabilir. Güvenli olarak tehlikeli olabilir. Bazı poliüretanlar için havalandırma ve maske gereklidir. Kürleşme zamanının hızlı olması artılarındandır (ortalama bir saat). Neme karşı hassastır. Nemli iklimlerde kürleşmede sorun olabilir. Özellikle poliüretan reçine göz önüne alınarak imal edilmedilerse katılan bazı renklerde sorun çıkabilir.

4)Silikon

Kürleşmesi saatler içindedir. Fiyat olarak orta ve üst segmenttir, özellikle su berraklığı renginde silikonda. Güvenlidir. Yukarda sayılan üç reçinenin dökümünü yapmak için ideal kalıp malzemesidir. Donduğunda kauçuksudur. Mücevheratta kullanılmaz.

 

(Yukarda yazılan bilgiler profesyonel tavsiye içermez. Genel fikir verme amaçlıdır.)