Mysql veritabanı export ve import işlemi

[adinserter block=”2″]
[adinserter block=”4″]

MYSQL export işlemi:

PhpmyAdmin kullanılarak MYSQL database’nizi nasıl yedekleyeceğinizi ve yedekten nasıl kuracağınızı bu yazıda anlatacağım. Ayrıca Drupal’da mevcut sitenizi nasıl başka bir alan adına taşıyacağınızı tarif edeceğim.

Sunucunuzda phpMyAdmin’e sayfanıza gidin. Burada yedek alacağınız veritabanını seçin:

phpmyadmin-

 Sonra Export’a (dışarı aktarın) tıklayın. Export Method olarak Custom- display all possible options seçeneğini seçin. Burada dikkat edeceğiniz nokta Table(s) satırının hepsinini seçili olması. Zaten otomatik olarak hepsi seçilidir.

export-database

Save output a file seçeneğini işaretleyin, böylelikle .sql formatında kaydedebileceksiniz.  Character set of file UTF-8 olsun. Resimdeki gördüğünüz seçeneklerin seçili olduğuna dikkat edin.

diger
Yukardaki resimdeki Object creation options’daki  Add Drop table seçeneğinide seçili hale getirin.Sonra  en altta go yazısına tıklayın. Dosyayı kaydedin. Dışa aktarma/import işlemi tamam.

MYSQL import işlemi:

Şimdi Phpmyadmin yoluyla veritabanını tekrar kuracağız  (içe aktarma/import). Yine soldan veritabanınızı seçin. İmport’a basın. Resimdeki gördüğünüz özelliklerin seçili olmasına dikkat edin. Browse/gözat deyip export ettiğiniz dosyayı seçin. Go ‘ya basıp dosyanın yüklenmesini bekleyin. Büyük dosyalar zaman alır, herhangi bir olumlu olumsuz mesaj alana kadar bekleyin.

import

MEVCUT DRUPAL SİTENİZİ BAŞKA ALAN ADINA NASIL TAŞIRIZ?

Ftp ile sitenize bağlanın. Sitenize ait dosyaların olduğu klasörü (örneğin httpdocs) masaüstüne kopyalayın. Kopyaladıktan sonra yeni sitenizin ftp hesabına bağlanın indirdiğiniz dosyaları buraya kopyalayın. Farklı bir database kullanacaksanız sites/default klasöründeki settings.php de database bilgilerini yazın. Bu ayarlar settings.php dosyasında * Access control for update.php script. satırının üzerindedir.

[adinserter block=”4″]
[adinserter block=”3″