Otomatik olarak WordPress yazı ve sayfalara içerik eklemek

[adinserter block=”2″]
Bugünlerde birçok sitede WordPress yazısının (post) içine yerleştirilmiş standart bir metin görüyorsunuz. Bu çok güzel bir özellik. Özellikle okuyucularınıza birşey hatırlatmak, bir kampanyayı duyurmak, özel bir fırsat sunmak vesaire işler için. Elinizdeki mevcut yazı sayısı çoksa bunu elle yapmak neredeyse imkansızdır. Burada bahsedeceğimiz içeriklerin altında/içinde özel bir bildiri eklemek.
Bunu gerçekleştirebileceğimiz iki yol:

  • Yazınıza içerik eklemek için bir widget/bileşen kullanma
  • Yazınıza içerik eklemek için Kısa Kod (shortcode) kullanma

Yazıya içerik eklemek için bir widget/bileşen kullanma:

Bu yöntem, kendi Widget alanı oluşturmayı anlatacağız (tabi sidebarlarda kullandıklarımızla aynı değil).
İki tema dosyasında düzenleme yapacaksınız :functions.php ve yazılarda göstermek istediğimizi varsayarsak single.php dosyalarında. Başlangıç seviyesinde bile olsanız çok zor bir işlem değil.

1.adım: functions.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerel bileşeni/widgeti kayıt ediyoruz.


Bu kodu ekleyerek Bottom of Post (yazının altı) bileşenini eklemiş oluyoruz.
2.adım:Bir çok temanın single.php dosyasında içeriğin nerede yazılı olduğu belli olur. Aşağıdaki kodu bundan sonra ekleyin. Mesela yorum alanında önceye ekleyebilirsiniz. Aşağıda örneği inceleyerek kendi tema dosyasında uygun yere koyun. Dosyanın yedeği alın, korkmanıza gerek yok bir kaç deneme ve kafa yorma ile halledeceksiniz:

 Yazıya içerik eklemek için Kısa Kod (shortcode) kullanma:

[adinserter block=”4″]
[adinserter block=”2″]
Bütün yazılarınıza değilde sadece belli sayıda yazıda istediğiniz yere özel içerik eklemek için bu yöntem daha uygundur. Değişik amaçlar için hazır kısa kod sunan eklentiler mevcuttur. Fakat biz özel durumumuz için kısa kod nasıl oluşturulur ve uygulanıra bakacağız.
Yine temanızın functions.php dosyasına kod eklemesi yapacağız. (Yukardaki ve bu metod için unutmamanız gereken önemli birşey temanızda güncelleme olduğunda yaptığınız bu değişiklikler ortadan kalkacaktır. Bunu engellemek için child theme/ çocuk tema kurup orada oluşturacağınız dosyada değişiklik yapmalısınız. Oldukça kolay bir uygulamadır. )
Kısa kodu kullanırken ona bir isim veriyoruz. Buradaki örnekte ismi (Subscribe) olacak, kodu yürütecek fonksiyonda (subscribeNewsLetter) olacak.

Sonra köşeli parantez içinde ismi yazan [subscribe] kodunu (sizin örneğinizde ismi başka olacaktır muhtemelen) yazılarınızın içinde istediğiniz yere koyabilirsiniz.

Eğer kısa kodları widget/ bileşenlerde kullanmak istiyorsanız aşağıdaki kodu functions.php dosyanıza yapıştırın.

 

Sidebarlarda metin/text bileşeni kullanarak duyurularınızı ziyaretçilerinize iletebilirsiniz. Hatta aktif bileşenler/widgetlerde visibility ayarları ile gösterilecek sayfa ayarı yapabilirsiniz. Bileşenlerin görünürlük ayarlarını daha detaylı kontrol etmenizi sağlayan WordPress eklentileride mevcut. Bu konudatavsiye edeceğim eklenti Jetpack. Kurulumu yaptıktan sonra ayarlardan etkin hale getirip kullanabilirsiniz.

[adinserter block=”4″]
[adinserter block=”3″]