Şablonu hissetmek

WordPress şablon geliştirirken şablonu hissetmek, projeye başlarken, ne yaptığının farkında olmak, şuurlu davranmak ve yol boyunca bilinçli gitmektir demektir.

Yapacağınız projede “hangi dosyalara ihtiyaç var, bu dosyalar ne rol oynayacak, bu kodu niye şablonuma eklemeliyim, bu kod nerden geldi, kim yazdı, neye hizmet ediyor, güncel mi ve güvenli mi?” sorularını kendinize sorun.

WordPress ile ilgili her yerde kaynak bulabilirsiniz. Önemli olan faydalandığınız yazı, kitap, eklenti,  güncel mi? . Bunlara dikkat etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Benim açık kaynak kodlu sitelerde çalışırken alışkanlığım mümkün oldukça resmi kaynaklardan faydalanmak, mümkün değilse baktığım kaynağın kendisi ile kısa bir araştırma yapmak. Ne zaman emin olursam verdiği kodu, patch’,eklentiyi, şablonu vs. kullanıyorum.

Wordpess’te sitenizin kod yapısının günceliğini ve standartlarını denetleyecek bazı araçlar var: Developer ve Theme-Check . Bu eklentilerden faydalanabilirsiniz.

İlaveten WordPress sitesinde yer alan Şablon güvenliği ve Gizlilik kılavuzuna uygunluğunuzu gözden geçirin. Şablon denetleme rehberine bu bağlantıdan gidebilirsiniz.

Özellikle kes-yapıştır script kullanmamaya, kullanırsada bilinçli kullanmaya dikkat etmek gerekmektedir.

WORDPRESS TEMALARIN TEMEL UNSURLARI:

Siteler genel olarak WordPress’le yürütülsen yürütülmesin genel olarak şu kısımlara sahiptirler: Header/başlık alanı, ana içerik alanı, sidebar/kenar çubukları ve footer/sayfa altlığı. Bu kalıplar her geliştirilen şablonda kullanılır. Bunları kullanıcıların hizmetine vermek için, amacına bağlı olarak birbiriyle birleştireceksiniz. WordPress’te bu kalıplar şöyle adlandırılır : header.php, index.php, sidebar.php ve footer.php.  Tema/Şablonda bu kalıplarla inşa edilmiş yapıya deniyor. Konuyla ilgili bilgi almak için bu WordPress Codex’te ŞAblon geliştirme sayfasını ziyaret edin.Türkçe tercümesi içinde buradan buyrun.

SON KOD ÖRNEKLERİ VE STANDARLARINI NEREDEN BULACAĞINIZI BİLİN.

WordPress Codex WordPress fonksiyonları ve şablon etiketlerini araştırmak için harika bir başlangıç noktasıdır.

Ayrıca kaldırılmış olan fonksiyonları bu sayfadan kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kullanımdan kalkmış fonksiyonları taramak için hazırlanmış eklentiyi kullanabilirsiniz.

WordPress resmi ücretsiz tema dizinine katılabilmek için WordPress Tema İnceleme Ekibinin bir dizi kuralları vardır.

Yinede içinde çıkamdığın bir durum olursa Themes&Templates destek forumunda sorularını sorabilirsin. Ayrıca canlı sohbetide tercih edebilirsin.

ÖZETLE;
Wordpress’in neye benzediğinin farkında ol.
Son WordPress versiyonunda nelerin değiştiği, yeni neler olduğunu öğren.
Wordpress ile ilgili yazılarda yazının güncelliğine dikkat et.
Kodlar değişebilir fakat şablonlarda temel inşa kalıpları genelde aynı kalıyor.
Son kullanılan en iyi uygulamalar ve standartlar hakkında uyanık ol.
Şablonu yaparken ne işe yarıyacağına dikkat et. İşe yaramayacak kodları şablona koyma.