Ücretsiz web hosting*

Bir hosting site sahibi olmak için alan adını aldıktan sonra ikinci adım. Alan adı seçimi nasıl önemliyse hosting seçmek o kadar önemli.

Hosting almadan önce neye ihtiyacınız olduğunu tespit etmek gerekiyor. Örneğin aylık ziyaretçi sayınız hedefinize ulaştığınızda ne kadar olacak? Siteniz hangi altyapıyı kullanıyor? Veritabanı olacaksa, sorgu yoğunluğu nedir? Yılda birkaç bin ziyaretçisi olan site saatte binlerle ziyaretçisi olan sitenin ihtiyaçları farklı. Ya zaten saatte birkaç bin olan adam bilir neye ihtiyacı olduğunu dediğinizi duyar gibiyim bazılarınızın. Firma siteyi yaptırıyor. Sonra bi reklam döşeniyor. Site 5.dakikada nakavt. Ya da tv programında sitelerinin adresini veriyor konuşmacı. Birkaç dakika içinde sitesi kapanıyor. Site tanıtımının en iyi yapılacağı bir anda fiyaskoya uğruyor.

İkincisi sitenizin sahip olduğu altyapı hosting seçerken önemli. Siteniz salt HTML’den oluşan bir sitenin ihtiyacı ile WordPress’te, Drupal’da yapılan sitenin hem hosting yazılım altyapısı hem ihtiyaç duyacağı özellikler, kapasite farklıdır.

En başta şunu belirtelim sınırsız WEB HOSTİNG denen birşey yoktur. Bunun manası “sizin çoğunuz size ayarlanmış kapasitenin onda birini kullanacamıyacağınızdan sınırsız diyerek iştahınızı kabartıyoruz” demektir. Aynı beşbin dakika veren gsm firması gibi, paketi alanların yüzde biri bile bu kapasitenin yarısına yanaşamıyor. Bir diğer taraftan insanlar limitli birşeyden korkuyor GSM ve internet sağlayıcı firmalarından onca kazık yedikten sonra. Kapitalizmin oyunları işte, kullanmıyacağınız şeyleri size aldırır. Artık satış sözleşmesi yaparken adil kullanım kotasına benzer önbilgi vermeye başladılar. Buna da şükür, eskiden bu yoktu. Birden hop kardeşim adil kullanım sınırını aştınız, paketi yükseltin deyiveriyorlardı.

Şimdi gelelim iki ücretsiz hosting firmasını tanımaya.

BEDAVAHOST:

Bazı sitelerimi Bedava host’a attım iki yıldır bir sıkıntı yok sitelerim çalışıyor. Ulaşılamadığını nerdeyse hiç görmedim. Küçük çaplı HTML veya PHP’de hafif siklette yapılmış siteleriniz ya da yayında kalsa yeter dediğiniz siteleriniz için tavsiye edebilirim. İstediğiniz kadar site barındırabilirsiniz, sınır yok.

HOSTİNGER:

Bazı yaptığım ve yapmakta olduğum siteler için nasıl bir hosting seçeyim derken Hostinger’ rastladım. Ücretsiz yazısını görünce dikkatimi çekti. Bu ismi daha önce bir kaç defa rastlamış ama incelememiştim. Ücretsiz veya düşük ücretli bir hizmet sunulurken genelde her türlü masraftan kaçınıldığı için firma sağlam olsa bile  görüntü yamuk olur genelde. Firmanın site görüntüsü düzgün olunca incelemeye başladım. Çıkardığım sonuçlar :

  • Düşük bütçelerle uluslararası çalışan bir firma.
  • ismini daha düşük bir maliyetle duyurmak için ücretsiz hizmet promasyonu yapıyor.
  • Hizmet seviyesini arttırmak istediğimizde  zaten bizden para kazanacak.
  • WordPress bir site için çokta yeterli olmayabilir. Fakat çok yüklenmedikçe sıkıntı çıkarmayabilirde.
  • Hosting paneli güzel ve çok kullanışlı.
  • WordPress vb.açık kaynak kodlu sitelerinizi tek tıkla kurabilirsiniz.

Hosting firması seçmek oldukça zor bir karar. Forumlara ve şikayet sitelerine baktığınızda her firma ile ilgili  olumsuz onlarca yazı ve yorum var. Olumlu yazılara rastlayınca acaba bunu kendileri mi yazdı diye de şüpheleniyorsunuz. Elbette çoğunluğun dürüstçe fikirlerini yazdığını biliyorum. Ayrıca her işte memnun olan da şikayetçi olanda olacaktır. Bazısı web hostingten sunucu kapasitesi bekliyor. İşi bu kadar bilmediğim zaman bende çok kızıyordum. Bilipte kızmak daha etkili 🙂

Şimdiye kadar web hostingde Natro ve İHS’den bir şikayetim olmadı. Hostingeri deniyeceğim. Bu arada Digitalocean‘da iki ay ücretsiz SSD bulut sunucu veriyor 5$ tarifeden. En uygun tarifesi aylık 5$ ‘dan başlıyor. Şimdilik memnunum. Bu fiyata bulmak zor gerçekten. Sunucu kurmayı biliyorsanız, deneyin derim. Bilmiyorsanız ve ihtiyacınız ve boş vaktiniz yoksa uğraşmayın.