WordPress multisitede alt site linklerini ana siteye nasıl yönlendiririm

WordPress multisitede alt site linklerini ana siteye nasıl yönlendiririm sorusunun cevabını İngilizce çok araştırmasamda ilk baktığımda bulamadım. Genel olarak karşıma çıkanlar ana siteyi (root domain) alt siteye/ subdomain’e taşıma üzerineydi.
Alt sitemi sebebini bulamadığım bir tema arızasından dolayı ana siteye taşıma işlemi yaptım. Denemelerin sonucunda şöyle hallettim:

-Taşıyacağım sitenin Allah’tan daha önceden aldığım dışarı aktarım dosyası mevcuttu.
-İlk önce temayı ana sitede aktif ettikten sonra yedeği içeri aktardım (Araçlar>içeri aktar).
-İçeri aktardığım yazılar özel yazı türüydü(portfolio, ürün vb.gibi)
-Sonra Convert Post Types eklentisi ana sitede kurdum ve bütün özel yazı türünü normal wordpress yazı türüne aktardım. Çünki başka temada çalıştıracağımdan ve özel yazı türüde temaya bağlı olduğundan bu değişikliği yaptım. Eski sürüm bir eklenti olmasına rağmen sıkıntı çıkmadı.
-Convert Post Types eklentisi yazıları genel kategorisine taşıyıp attı (kategori seçme gibi birşey vardı ama belki ben yanlış birşey yaptım). (Yazı türüne bağlı bir alt yazı türünün yazıbaşlarına eklediği standart bir ek ibare vardı bunun için tekrar siteyi dışarı aktarıp onları notepad++ da bul ve değiştir ile temizleyip tekrar siteye içeri aktardım. Olur ya başınıza gelir, böyle yapabilirsiniz.)
-Kategorileri Bulk Move eklentisi yükleyip doğru kategoriye taşıdım.
-İşin püf noktasına geldik:
Redirect 301 /ozelyazı/normal-yazi-linki/    http://sitem.com/normal-yazi-linki/

yukardaki şekilde istediğiniz kadar bağlantı ekleyebilirsiniz ve çalışıyor. Fakat normal blog yazılarını yönlendirmek istediğimizde

WordPress multisitede tek htaccess dosyası kullandığından daha doğrusu multisitede wildcard domain özelliğinden alt site adını http://subdomain.site.com şeklinde yazdığımızda

yani  Redirect 301 /normal-yazi-linki/    http://sitem.com/normal-yazi-linki/ şeklinde yaptığımda yönlendirme yapmıyor. Bunu aşmanın yolunu kolay  bilmiyorum. Ha şöyle yapabiliriz :

altsite hala mevcutsa wordpress redirect eklentilerinden birini oraya kurabiliriz ve oradan manuel olarak yönlendirme yapabiliriz. Eklentiyi kurduktan sonra ilk kısma / işaretini karşısına http://sitem.com yaptığında alt sitenin ana sayfasını yönlendirdi. Aslında bütün linkleri alt alta yazıp htaccess ile uğraşmayabilirsiniz. Ama ben 1000 civarı yazıdan dolayı elle uğraşmak istemedim.

altsite de normal yazı türünü dediğim gibi redirect eklentisi ile yapabiliriz. Ben şu kodu tek sayfa için dedim ve yönlendirme oldu:

 

tabi bunu toplu şekilde uygulamada etkilerini bilmiyorum sunucu açısından falan. PeEk birşey olacağını düşünmesemde kesin fikrim yok. Yoksa her satır excelde kolaylıkla oluşturulabilir.

Sitemdeki linkleri nasıl listeleyeceğim derseniz online  xml sitemap generator siteler veya Microsys A1 Sitemap Generator  programını indirerek (bir ay deneme süresi var) yapabilirsiniz. Bu ikinci seçenek karışık gelebilir ama iyidir.