WordPress reklam yerleştirme eklentileri

Bazı temalarda reklam alanları tema ayarları içinde ya da widget/bileşen hazır şekilde gelir. Ya da bileşenler/ widget kullanarak sitenizde reklam içeriği oluşturabilirsiniz. Sitemizde görülen bazı reklamlar widget ile oluşturulmuştur. Bunun dışında banner ya da içerik içinde reklam oluşturma eklentilerini ile ilgili kısa araştırma yaptım sizlerle de paylaşıyorum. Google adsense eklentilerini pek ağırlık vermedim.

 • Google Adsense: Google’ın kendi resmi eklentisi. Kullanışlılık açısından ortanın üstü diyebilirim. Frontend yani site üzerinden reklam yerleşim yerlerini ve çeşitlerini seçiyor olabilmeniz güzel. Tabi sitenizin tasarımına göre Google’ın tüm reklam çeşitlerini göremiyebiliyorsunuz, bu bir dezavantaj. Ayrıca bağlantı reklamları ekleme özelliğini göremedim.
 •  WP125 : 125×125 reklam alanları oluşturuyor. İster widget/bileşen ile ister

  kodunu tek tek sayfaya,yazıya ya da tema pages.php, post.php,single.php dosyalarında uygun yere koyar buralarda aldığınız reklamları gösterebilirsiniz. Örneğin post.php’ye eklediğinizde her yazıda eklediğiniz konumda çıkacaktır.
  Eklentiyi kurunca yönetici panelinde oluşan Ads isimli sekmeden veya direkt gösterge panelinden reklamlarınızı yönetebiliyorsunuz. Eklenti WordPress 4.1 sürümünde denedim, çalışıyor. Linkle çektiğiniz resimi otomatik olarak 125×125 yapmaması bir dezavantaj. Bunu önlemek için bu ölçülerde reklam resimi hazırlayıp sitenize yükleyip bağlantıyı oradan yapmalısınız. Reklamlarda zaman ayarı yapabiliyorsunuz. Tıklama sayısını eklenti panelinde görebilirsiniz.

  [adinserter block=”2″]

 • Easy Plugin for AdSense : Google adsense reklamları için bir eklenti. Yazılarınızın başında, ortasında, sonunda ve  bileşenlerde adsense reklamları ekleyebiliyorsunuz. Pro versiyonuda var. WordPress 4.1 sürümüyle uyumlu.
 • AdRotate: WP125 eklentisine benziyor. Mobil uyumluluk özelliği var. Fakat daha gelişmişi. 125×125, 468×60, 729×90, 160×600 ve daha başka ölçülerde reklam alanları oluşturup yönetebiliyorsunuz. Sayfalara ve yazılara eklentide size verilen kısakodu ekleyerek istediğiniz alanlarda tek tek gösterim ya da tema dosyalarına eklentide belirtilen php kodu ekleyerek her sayfa ve yazıda gösterim yapabiliyorsunuz. Sınırsız sayıda bileşen oluşturup bunlarada reklamlarınızı yerleştirebilirsiniz. Banner formatında reklam görselleri yerleştirebiliyorsunuz. Diğer özellikleri için eklentiyi detaylı incelemenizi öneririm. Tıklama sayısını eklenti panelinde görebilirsiniz.
 • Ad Injection: Her tür reklamı (örneğin Google AdSense, Amazon Associates, ClickBank, TradeDoubler, diğerleri) var olan yazı ve sayfalarınıza injekte edebilirsiniz. Yazı uzunluğuna göre reklam adetini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yazı yaşına, ziyaretçi referansı ve IP adrese göre kısıtlamalar yapabilirsiniz. Reklamlar rasgele, üst ve alt konumlara ve bileşen alanlarına yerleştirilebilir.
  [adinserter block=”4″]
  [adinserter block=”2″]
 • Simple Ads Manager: Reklam gruplarında esnek reklam döngü mantığı (Ads Place). Her Ads Place için varsayılan özel reklam. DoubleClick for Publishers (DFP) desteği. HTML, Javascript ve Php reklam kodları kullanılabilir. Bileşen olarak reklam ekleme. Reklamları yazılara kısakod olarak ekleme. Reklamları fonksiyon kullanarak tema şablon dosyası her yerde gösterebilme ve birçok diğer reklam gösterme fonksiyonlarıyla faydalı bir eklenti.
 • Wp-Insert:Bu eklenti ile içeriğinizin üstüne, ortasına, ara kısmına, sağına, soluna ve bileşenlere reklam yerleştirebiliyorsunuz. Google ve benzeri adsense reklamları için tasarlansada javascript ve html kullanarak kendi oluşturacağınız reklamları yayınlayabilirsiniz. Kısakodları/shortcode destekliyor. Oluşturacağınız reklamları 20 taneye kadar widget alanı ile de yayınlabilirsiniz. Reklamlarınızı gösterileceği ülkelere göre tanzimliyebilir ve geniş kontrol sağlayabilirsiniz. Eklentide css ayarları yapabiliyor, belkide en önemlisi reklam gösterimini yapacağınız sayfa, yazı kategorileri ve hatta buralarda tek tek hangi sayfada gösterim yapılıp yapılamıyacağını ayarlıyabiliyorsun. Bu tür eklentiler arasında benim favori eklentilerimden.
 • Ad inserter : 2016 Ekim itibarı ile yeni kullanmaya başladım. Gerçekten harika. 16 adet block sunuyor. Her birine farklı adsense kodları yerleştirip onları istediğiniz yerde shortcode, php fonksiyon ile gösterebilirsiniz. Yine bu blockları 16 bileşen/widget ile çeşitli şekillerde gösterebilrsiniz. Hangi reklamı nerede göstereceğinize karar veriyor olabilme imkanınız harika. Mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Genelde reklam yerleşimleri meselesi karmaşık olabiliyor. Bazı temalarda yerler çok güzel ayarlanmış oluyor sizin ayrıca uğraşmanıza gerek kalmıyor. Kimi sitelerde de birkaç eklenti ile reklam yerleşim yerlerini ayarlamak daha kolay gelebiliyor. Yukarda sıklıkla kullandıklarım Google Adsense, Wp-insert ve Ad insert eklentileridir. Bu yazıyı iki yıl sonra üçüncü defa gözden geçirirken Ad inserter eklentisi ile yeni tanışmıştım, ilaç gibi geldi.

ÜCRETLİ EKLENTİLER: Ücretli satılan eklentiler için ThemeForest‘i ziyaret edebilirsiniz. 60’dan fazla WordPress reklam eklentisi mevcut.

[adinserter block=”4″]
[adinserter block=”3″]