WordPress Tema Geliştirme Araçları

WordPress tema geliştirmeye başlamadan önce bazı geliştirme araçlarına ihtiyacımız olacak.

Bir yerel test sunucusu: XAMPP ve MAMMP

Tema geliştirmek için en uygun ortam web üzerinde değil bilgisayarınızda çalışmaktır. Bunun için ihtiyacınız bilgisayarınızı “yerel sunucu”ya çevirmektir. Bunun için bilgisayarınıza Apache, Mysql ve PHP kuracaksınız.

Bunları tek tek kurmak belki zor olabilir, ama neyse ki bu kurma, yönetme işini bizim için yapacak bazı ücretsiz programlar mevcut.

Eğer Windows kullanıyorsanız XAMPP, eğer Mac kullanıyorsanız MAMP yükleyebilirsiniz. Ayrıca Bitnami Stack, Wampp ve başka ücretsiz araçlar da mevcut.

Bir uzak sunucuda geliştirme

Eğer uzak bir sunucuda çalışmak isterseniz sitenize bağlanmak için FTP istemcisine ihtiyacımız var. Eğer FTP istemciniz bilgisayarınızda yüklü değilse bu ücretsiz seçeneklerden faydalanabilirsiniz:

  • Filezilla: Mac, PC ve Linux üzerinde çalışıyor. (FileZilla Client’i indirin)
  • CyberDuck: Mac ve Windows üzerinde çalışıyor.

Bunları yükledikten sonra sitenizi bu yolla bağlanabilirsiniz. Kurulumları için internetteki kaynaklara başvurabilirsiniz. Sitenize bağlandıysanız artık WordPress’i kurmaya hazırsınız demektir. (İpucu olarak şunu da kaydedelim bazı hosting firmaları hızlı/otomatik kurulum imkanı sunmaktadır.)

WordPress

İlk önce WordPress‘i yükleyelim.

Eğer XAMPP kullanacaksınız, WordPress’in kurulum talimatlarını buradan okuyabilirsiniz. MAMP içinde buradan buyrun.

devamı:http://themeshaper.com/2012/10/24/wordpress-theme-development-tools-tutorial-2/

Örnek içerik:

Tema ile birlikte birazx numüne, demo içerik girmeniz girecek. Demo içeriği WordPress yönetici paneli>araçlar>içeri aktar(import) yoluylayapacaksınız. Şimdi ihtiyacımız içeri aktarmak için WXR yazı verileri.
İşte size iki seçenek:
Tema Birim Test verileri
WPCandy Örnek İçerik

WP_DEBUG

WP_DEBUG PHP sabiti WordPress yüklemesinde yerleşik “hata ayıklama” modunu tetiklemek için kullanılır. Bu sizin tema hataları görüntülemenize olanak sağlar. Bunu etkinleştirmek için:
WordPress yüklemenizin wp-config.php dosyasını açın. define( ‘WP_DEBUG’, false );  kodunu  define( ‘WP_DEBUG’, true ); olarak değiştirin.

Geliştirme Rehberi

Eğer güncel en iyi uygulama pratikleriyle gelişmek isterseniz Tema Değerlendirme Rehberi kodeks sayfası başlamak için harika bir yerdir.

Gerekli eklentiler:

WordPress ve bir grup geliştirici tarafından hazırlanmış olan Developer eklentisi size geliştiricilik/tema yapım yolunda en iyi yardımcısınız olacak. Eklentiyi kurduğunuzda 3 şık var. Tema geliştirmek için uygun olanı seçin. Sonra işinizde yardımcı olacak eklentiler listesi çıkaracak karşınıza. Bunları kurup uygun olduğu alanda kullanabilirsiniz.

Metin Editörü

WordPress tema yaparken özel bir yazılma ihtiyaç duymazsınız. Sadece bir metin ediötürün olsa yeter. Tabi sade dediysek biraz kullanışlı bir şey olması iyi olur.
Windows ortamında en çok kullanılan ve ücretsiz olanı Notepad++ ‘dir. Gayet kullanışı bir araç. İşe nasıl yaradığını gördükçe daha da seveceksiniz.

Mac kullananlar için Text Wrangler tavsiye ediliyor.

Bu iki editör dışında bir çok ücretli ücretsiz editör mevcut. Yukarda bahsettiklerimiz en meşhurları.

Firefox:

Web geliştirme işlerinde herhangi bir tarayıcı / browser kullanabilirsiniz. Fakat tavsiye istenirse bu kesinlikle Firefox olur. Özellikle Web Developer Add-on for Firefox ve Firebug Add-on for Firefox eklentilerini kurmanızı tavsiye ederim.

HTML ve CSS

HTML ve CSS’le tanışık olmak size şüphesiz faydalı olacaktır. Türkçe bir çok kaynak mevcut her ikisi ile ilgili.
İngilizce online kaynaklar olarak HTML Dog’un HTML başlangıç dersleri ve CSS başlangıç dersleri tavsiye ederim. Ayrıca W3 school çok temel bir ingilizce ile anlaşılabilir.

PHP

WordPress tema yapmak için PHP bilmek gerekir mi? Cevap evet,  temel bir anlayışınız olması gerekir. Konular ilerledikçe belli bir miktar beraber öğrenmiş olacağız. Ben başlayınca sonuna kadar giderim diyorsanız size yine ingilizce bir kaynak önereyim : PHP 101: PHP for the Absolute Beginner.

Bu bölümü toparlarsak, fikirlerimi şöyle özetleyeyim : Mümkün mertebe giriştiğiniz konuyu  baştan sona öğrenin.  Mesela HTML öğrenmek için bir kaynağı seçin o kaynağın sırasına göre ilerleyin. Çok kaynağa dalmak vakit kaybı ve kafa karışıklığı oluşturur.