WordPress yazı ve sayfalarda eski sürümleri kaldırma

database21

WordPresste yazı veya sayfa düzenlerken arada kaydedersiniz, ya da otomatik olarak kaydedilir. Bu bütün kayıtlar sürümler olarak veritabanında fazladan yer kaplar. Eğer ihtiyacınız yoksa bunları silmek tavsiye edilir.

Bu işi yapan bir çok eklenti mevcut fakat ben konuyla alakalı üç tanesinden bahsedeceğim.

[adinserter block=”4″]
[adinserter block=”2″]

  • Better Delete Revision: WordPress Veritabanında yazıların gereksiz revizyonlar siler, ve her revizyonla bağlantılı meta bilgileri, etiketleri, ilişkileri, ve ilgili diğer veritabanı içeriklerini siler. Eklentinin önceki adı “Delete revision”du. Taslak sayfalarınıza dokunmuyor. NextGEN Gallery eklentisi kullananlar dikkatli olmalılar. Nextgen kısa kodları içeren sayfa ve yazıların eski sürümleri silerken sorun yaşanabiliyor. Bu açıdan önceden veritabanı yedeği alın. Ayrıca veritabanı optimizasyon özelliğide var. WordPress 4.0.1′ kadar uyumlu. 4.1’de denedim sıkıntı yok. Bu artık eklentinin güncellenmesi yok. İlerde tekrar güncellemeye başlarlar mı bakmak lazım.
  • WP Revisions Control: Bu eklenti ile en fazla ne kadar sürüm kaydedilebileceğini belirliyerek gereksiz fazla versiyonla veritabanını şişirmemiş oluyorsunuz. Kimi sitelerde önceki versiyonların kayıtlı kalması gerekli olabilir. Bu açıdan bakında faydalı bir eklenti.
    [adinserter block=”4″]
    [adinserter block=”3″]
  • WP-Optimize: Yukardakilere ilave olarak gereksiz yorumları, yorumlardan Akismet metadatayı, çöp kutusundakileri, trackback ve pingbackleri silebiliyorsunuz. Belli bir takvime ayarlayıp temizlik işlerini otomatiğe bağlıyabiliyorsunuz. Wp MySql optimize komutlarını phpMyAdmin veya manuel sorgu olmadan uygulayabiliyorsunuz. Ne kadar veritabanı alanının optimize olduğunu ve ne kadar yerin temizlendiğini istatiksel olarak görebiliyorsunuz. Eklenti WordPress 4.1 sürümüne uygun. Şu ana kadar 1,5 milyon kullanıcıya ulaşmış.

[adinserter block=”4″]
[adinserter block=”3″]