WordPress’te küçük resimleri düzenleme

WordPress ‘in kendisinin ve temaların kullandığı resim ölçüleri var. Bir resim yüklediğinizde o resmi farklı boyutlara göre boyutlandırıp uploads klasöründe tutar. Orjinal yüklediğiniz resminiz yine aynı klasörde tutulur. Eğer sitenizde çok resim kullanıyorsanız ve arada tema değişikliğide yaptıysanız ve hatta üzerine yeni temada resimleri düzgün ölçeklendirmek için regenerate thumbnail eklentisi kullandıysanız uploads klasörünüzde birçok gereksiz resim oluşacaktır zamanla. Bu arada belirteyim yeni temaya geçmişseniz ve resimleriniz tuhaf gözüküyorsa yukarda bahsettiğim eklenti hayat kurtarıcıdır.

Şimdi bu konu benim özelimde nereden ortaya çıktığından bahsedeyim siz kendize göre değerlendirirsiniz. İki woocommerce kullanan ürün sitem var bir sitedeki içerikleri diğer siteye yükleyeceğim. Birçok eklentiyi denedim ve bir siteden import diğerinden export etmek için en başarılı eklenti kesinlikle  Product Import Export for WooCommerce oldu.
Fakat sorun şurada çıktı diğer siteye import ettiğimde resimlerin ölçüsü bozuk olarak yayımlanıyordu. Regenerate thumnail eklentisi kullandığımda import edilenin iki katı dosya boyutu arttı. Bu da yedeklemelerde büyük zaman kaybı, ameliye demek. Bir sürü durumu düzeltebilecek eklentiler yükledim fakat unused image/kullanılmayan resim silen eklentiler gerekli resimleride siliyordu, hepsini silmese bile. Bu tür eklentiler bir yazı ile alakasız gözüken resimleri silme özelliğine sahip. Fakat arada ilintilendiremediklerine diliyor. Özellikle öde çıkan resimleri. Bazı eklentilerde ürün sayfasındakini sildi. Neyse en sonunda farklı bir arayıştan sonra bütüj thumnails/küçük resimleri silen eklenti var mı diye baktım tam da elle bunları uploads klasöründe silmeye başlamışken. Evet , Thumnail Cleaner diye böyle bir eklenti varmış ve bütün küçük resimleri başarılıyla sildi ve klasörde şu an sadece orjinal resimler mevcut. Şimdi tekrar regenerate thumnails eklentisini çalıştırıyoruz. Sonuç: DOSYA BOYUTU PEK DÜŞMEDİ, %15-20 CİVARI BİR DÜŞME YAŞANDI.

Temalar Ön resim, iç resim, galeri küçük resim, arşiv listesi için resim derken birçok boyutta resim kullanıyorlar bunun yanı sıra birçoğumuzun kullanmadığı porfolio, staff, projects, woocommerce gibi özel yazı türlerinin şablonlarına görede resim üretiyorlar. Bu sebeple uploads klasöründe birçok gereksiz resim bulunuyor. Artık bunu düzenlemek için her boyutta resmin nerede kullanıldığını tesbit edip gereksiz varsa silmek. Aklınızda bulunsun bir boyuttaki resim iki ve daha fazla yerde kullanılıyor olabilir.