Yazar olmak için

Nasıl yazar olunur?

Yazar olmak için bir yerlerden onay almaya ihtiyacınız yoktur. Nasıl çiçek yetiştirmek için ziraat okumanız gerekmiyorsa yazar olmak içinde benzeri bir gereksinim yoktur. Ziraat veya çiçek yetiştiriciliği ile ilgili bir kurumdan mezun olmak size elbette artı ve derinlemesine bilgi katabilir ama istek göstererek sizde gereken herşeyi kendi gayretinizle öğrenebilirsiniz. Yazarlıkta aynen bunun gibi.

Birçok işte olduğu gibi yazarlıktada emeklemeden yürümeye başlamak pek mümkün değil. Yazar olmak içinde en gerekli şey bıkmadan yazmak. Yazdıkça kendinizi, üslubunuzu bulacaksınız ve anlatış kabiliyetiniz gittikçe mükemmele doğru ilerleyecek. Bir ifadeyle “yazma kaslarınız” gelişecek.

Kimileri yazarlığın doğuştan gelen bir yetenek kimileri de çalışma ile kazanılabilecek bir kabiliyet olduğunu savunur. Doğuştan farklı bakış açıları, zeka kıvraklıkları, ilginç yorumlama kabiliyetleri ile başarılı olan yazarlarla beraber çok sıkı çalışarak, bıkmadan deneyerek, araştırarak başarılı olmuş bir çok yazar vardır. Kendinizdeki madeni keşfetmek için kazmanızı bileyip işe koyulmanız gerekir. Kiminin madeni yüzeye yakındır kiminin az derinde. Önemli olan sabırlı olmak.

Yazdıkça sorularınız ortaya çıkacak, yazdıkça daha çok bilgiye ihtiyaç duyacaksınız. Bu ihtiyaç “alet” bilgiler olan dilbilgisi, imla ve kelime bilgisi gibi ya da yazacağınız konularda ilave araştırmalara/enformasyona olacaktır. Bir bakıma kervan yolda düzülecektir. Yazdıkça kendi boyutlarınızı ve yeteneğinizin sınırlarını keşfedeceksiniz.
Yazı yazmanın belli bir saati, günü yoktur. Gece çalışmayı severseniz gece çalışırsınız yok sabah salim kafayla daha güzel yazıyorum da diyebilirsiniz. Yazarken artık bir çok yazar bilgisayar kullanıyor yazma rahatlığından dolayı. Ben kağıttan başkasına yazamam derseniz tabi siz bilirsiniz. Bununla beraber batıda ses tanıma programları ile bilgisayara dikte ederek yazdırmakta yaygınlaşan yöntemler arasında.

****

Yazarlığı öğrenmek için yazmaktan daha iyi bir yöntem yoktur. Nasıl yüzücü olmak için suya ve yüzmeye ihtiyacınız varsa yazar olmak içinde yazmaya ihtiyacınız var. Bir işi en iyi yapan o işi en çok yapandır.

Peki bir dış yardım veya destek alamaz mıyız? Elbette alabiliriz. Büyük yazarları okumak fayda sağlayacaktır. Yazarlığınıza katkı sağlayaca kurslara ve tabi ki yazarlık kurslarına da gidebilirsiniz. Başka yazarlarla tanışıp sohbet edebilir, yazarların düzenlediği sohbet ya da tanışma toplantılarına gidebilir ya da nasıl yazar olunacağını anlatan makale ve kitaplar okuyabilirsiniz. Fakat hiçbir şey bu konuda yapacağınız pratiğin yerini tutmaz.

****

Bazı faydalı olabilecek tavsiyeler;

1) Düzgün ve anlaşılır bir dil kullanın. (Tabi bol şive, lehçe kullanan yazarlarda var. Bu tür lehçe kullanmanız gereken bir konu yazıyorsanız kullanabilirsiniz)<i> </i>

2) Gerekmedikçe devrik/Düşük cümle kurmayın (bazen bu tür cümleler daha güçlü anlatıma, ifade gücüne sahip olabilir)

3) Dilbilgisine, noktalama kurallarına ve kelimelerin doğru yazılışına her zaman dikkat edin.

4) Yazdığınız taslağı gözden geçirin ve mükemmelleşene kadar yeniden yazın.

5)Hergün yazın. Ya düzenli şekilde aynı zamanda yazın ya da bir program oluşturup ona sadık kalın.

6)Hergün belirli bir zaman uzunluğunda ya da belirli bir sayfa uzunluğunda yazın.

7)Mümkünse ayrı odanız ya da kendinize ait bir köşeniz olsun.

8)Yazarken dikkati dağıtacak şeylerden sakının.

9)Ruhunuzu serbest bırakın.(söylemesi kadar kolay olduğunu sanmıyorum ama deneyin 🙂

10)Bir yazı yazarken diğer bir yazıyla uğraşmayın. (Aynı azaman diliminde iki ayrı yazıyla ilgilenmeyin)

11)Bir yazı taslağına başlamadan önce yazacağınız yazının genel çerçevesini çıkarın.

12)Bir yazıya başlamadan önce nasıl biteceğini bilmelisin.

13)Her zaman ilk olarak başlığı yazın.

14)Yukarda saydıklarımız genel geçer tavsiyeler olup gerekirse bunlarla kendinizi kısıtlamayıp bildiğiniz yoldan gitmeniz size daha yararlı olabilir.

****

Bir yazarın ihtiyaç duyacağı donanım:

-Geniş açıklamalı sözlük

-Eşanlamlılar sözlüğü

-Sözcükleri köken olarak araştıran etimolojik sözlük yararlı olacaktır.

-Dilbilgisi kitabı

-İmla kılavuzu

-Bu zamanda internetin olması hasebiyle çok ihtiyaç olmasada kapsamlı bir ansiklopedi (yazacağınız konuya özgü ansiklopedilerde çok işinize yarayacaktır.)

-Ayrıca yazdığınız türe göre değişmekle beraber osmanlıca sözlük, ingilizce sözlük ve diğer belibaşlı dillere ait sözlükler kimi zaman çok işe yarayacaktır.

****

BU YAZI,  YAZARLIKLA İLGİLİ OKUDUĞUM KİTAPLARDAN ALDIĞIM NOTLARDAN DERLENEREK OLUŞTURULDU.